Παππάς και... Μαχητική Ψυχή!

Έλενα Δημητρίου / Οκτ 27, 2017

Της Έλενας Δημητρίου,

Ο Νίκος Παππάς πήρε… από τον χέρι τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησε σε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, πετυχαίνοντας buzzer beater τρίποντο, μόλις 1.2’’ πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε δυναμικά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στον τρομερό Νίκο Παππά, που σημείωσε 24 πόντους, αλλά και στην ικανοποιητική εμφάνιση του Καλάθη (12 π.) οι πράσινοι πήραν μια σημαντική νίκη με σκορ 70-68, σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα προβάδισμα με τον Ουοναμέικερ (0-5, 2’), προτού αναλάβει δράση για τους πράσινους ο Καλάθης (5-8). Τα λάθη στην άμυνα όμως τους στοίχησαν με την Φενέρ να παίρνει προβάδισμα, έως ότου το δίδυμο Ρίβερς - Ντένμον φέρει ξανά τον Παναθηναϊκό σε κυρίαρχη θέση (19-17, 8’). Ωστόσο, ο Ουοναμέικερ, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, βοήθησε την Φενέρ να κλείσει το δεκάλεπτο υπέρ της με 19-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 0-4 για τους φιλοξενούμενους, με τον Λοτζέσκι να απαντά για τον Παναθηναϊκό (22-25, 13’). Οι πράσινοι στη συνέχεια εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι τόσο στην άμυνα αλλά και στην επίθεση, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει τη διαφορά στο +8. Με το σκορ να είναι 30-34 στο 16ο λεπτό, ο Ομπράντοβιτς ζήτησε τάιμ άουτ, ενώ στην επανεκκίνηση του αγώνα με ένα ωραίο λέι απ, ο Νίκος Παππάς έκανε το 32-34 (17’). Τα εύστοχα καλάθια του Ντατόμε αύξησαν ξανά τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Οι πράσινοι δεν έκαναν ιδιαίτερες κινήσεις στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 36-44.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι πράσινοι μπήκαν πιο «ζεστά» στον αγώνα, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους, με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον (43-48, 25’). Στη συνέχεια ο Καλάθης έφερε τον Παναθηναϊκό μια ανάσα από την ισοφάριση (48-50, 26’). Οι πράσινοι έδειξαν ένα πιο δυναμικό πρόσωπο, πείθοντας τον κόσμο για την ανατροπή. Στο 28ο λεπτό, με προσωπικές ενέργειες του Νίκου Παππά το σκορ διαμορφώθηκε στο 51-52. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ξανά υπέρ των φιλοξενούμενων 53-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε… πεδίο μάχης, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία διάθεση να παρατήσει τα όπλα και να φύγει ηττημένος. Με τη διαφορά να βρίσκεται μόλις στους δύο βαθμούς στο 35ο λεπτό (59-61), ο Αντετοκούνμπο πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι για τη συνέχεια (62-61). Το φινάλε έμελλε να έχει την υπογραφή του Νίκου Παππά. Έπειτα από ένα σερί του με 6 πόντους (67-66, 39’), η Φενέρ κέρδισε ξανά προβάδισμα 67-68. Ο Έλληνας γκάρντ όμως άφησε το καλύτερο για το τέλος και με ένα buzzer beater τρίποντο οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη με σκορ 70-68 και ο κόσμος τον αποθέωσε όπως του αξίζει.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68.

Ακολούθησε το pluralism.gr στο Instagram για αποκλειστικό περιεχόμενο!