Έκανε το 2-1 ο Ολυμπιακός!

Pluralism / Ιουν 04, 2017
Viral: Οι εφημερίδες της ημέρας 23-04-2024

Της Έλενας Δημητρίου, Ο Ολυμπιακός επικράτησε μέσα στο ΣΕΦ με σκορ 64-52 και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου άνοιξε ο Παπαπέτρου με 1/2 βολές και ακολούθησε το καλάθι του Φελντέιν για να κάνει το 1-2. Ο Πρίντεζης κέρδισε όμως το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό και διαμόρφωσε το σκορ σε 3-2. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει κάποιο ιδιαίτερο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους να προχωρούν διαδοχικά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 16-16. Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά με ένα σερί 5-0. Ο Αγραβάνης όμως με 2/2 βολές έκανε το 18-21 για τους ερυθρόλευκους. Οι βολές συνεχίστηκαν αλλά αυτήν την φορά για λογαριασμό των πράσινων όταν ο Τζέιμς κάνει το 18-23 με 2/2 βολές. Ο Γιανγκ και ο Αγραβάνης στη συνέχεια μείωσαν την διαφορά σε 22-25. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους +6 όταν με ο Σίνγκλετον με 1/2 βολές έκανε το 27-33. Με τον Μιλουτίνοφ και τον Παπανικολάου, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά, αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 34-33! Ο Ολυμπιακός με το σερί 7 πόντων επιβεβαίωσε τις λανθασμένες επιλογές των πράσινων στην επίθεση. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 36-33 με τους ερυθρόλευκους να κλείνουν με ένα σερί 9-0. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ρίβερς, το οποίο έφερε το ματς στα ίσα ξανά. Ο Καλάθης με λέι απ κάνει το 36-38 για τους πράσινους. Πριν προλάβουν όμως να χαρούν το προβάδισμα οι πράσινοι, ο Πρίντεζης κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά. Ο Μπουρούσης τελείωσε μια εκπληκτική φάση με κάρφωμα, έπειτα από ασίστ του Καλάθη και σκορ 39-40. Με δυο αποδιοργανωμένες ομάδες το σκορ συνέχισε να κυμαίνεται διαδοχικά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με ισόπαλο σκορ 43-43. Το τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε με ένα εκπληκτικό καλάθι από τον Γκιστ και τρίποντο του Γκάμπριελ που έκανε το 43-48. Ο Παπαπέτρου στη συνέχεια σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 46-48. Ακολούθησε τρίποντο του Τζέιμς και καλάθι του Γιανγκ(48-51). Ο Τζέιμς με νέο τρίποντο πήρε νέο προβάδισμα για την ομάδα του (48-54). Οι ερυθρόλευκοι φάνηκαν αποδιοργανωμένοι και ο Ρίβερς με τρίποντό του κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +10 (48-58). Αμέσως μετά, οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση με δύο συνεχόμενα τρίποντα(54-58) και τον Τζέιμς να ακολουθεί και να κάνει το 54-60. 33’’ πριν το τέλος το σκορ άλλαξε υπέρ των γηπεδούχων έπειτα από αρκετή ώρα(63-62). Τα τελευταία λεπτά οι πράσινοι εμφάνισαν τραγική επίθεση και τα λάθη τους, τους στέρησαν τη νίκη. Ο Ολυμπιακός νίκησε με σκορ 64-62. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.

Ακολούθησε το pluralism.gr στο Instagram για αποκλειστικό περιεχόμενο!